ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 30ου ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ

ΣΙΚΕΛΙΑΝΑ 2014


Αγαπητοί φίλοι, σας γνωρίζουμε ότι αυτή τη χρονιά
δεν θα γίνει δημόσια απονομή των Βραβείων του Διαγωνισμού μας,
ένεκα των  οικονομικών δυσχερειών, οι οποίες μας εμποδίζουν,
αλλά και τους διαγωνιζόμενους να παρευρεθούν, όπως ήταν ο όρος.

Επιπροσθέτως σας γνωρίζουμε ότι οι επιτροπές μας, σας απονέμουν τα Βραβεία,
τα οποία θα βρείτε στον κατάλογο, ο οποίος ακολουθεί.


Παρακαλούμε να διαβάσετε με προσοχή τον Κατάλογο Απονομών,
καθώς τα είδη είναι πολλά και μπορεί έργα σας να βρίσκονται σε διαφορετικές κατηγορίες
από αυτές που ίσως έχετε καθορίσει.


Επίσης, παρακαλούμε να επικοινωνήσουν μαζί μας,
όσοι αντί του ονόματός τους δουν στην καταγραφή το ψευδώνυμό τους ή το e-mail,
καθώς για κάποιους λόγους δεν βρέθηκαν τα ονομαστικά στοιχεία τους.  

Τα Βραβεία θα σας ταχυδρομηθούν, ανάλογα με τον χρόνο ζήτησής τους,
το ταχύτερον δυνατόν  και σε τρεις χρονικές περιόδους:

15 Νοεμβρίου, 30 Νοεμβρίου και 15 Δεκεμβρίου.

Σας υπενθυμίζουμε ακόμη ότι,  κατά τον μήνα Ιανουάριο του 2015
θα  εκδοθεί τελεσιδίκως  η συλλογική επιτομή -μας «
Βραβείων Ανθός 2012-2014»,
όπου μπορείτε να συμμετέχετε με τα βραβευθέντα έργα σας αυτούσια
ή με αποσπάσματα ή και με έργα σας, τα οποία έχουν διακριθεί
σε άλλους Διαγωνισμούς άλλων Συλλόγων, Λογοτεχνικών Εταιριών, Περιοδικών, κ.ά. 
Η έκδοση είναι “συλλογική”, κάθε σελίδα Α4 (κόλλας διαγωνισμού)
εκτιμάται στο ποσόν των δέκα (15) ευρώ και αποτελεί
την εκ των προτέρων αγορά ενός αντιτύπου του βιβλίου,
ήτοι, όσες οι σελίδες που καταχωρούνται, τόσα και τα αντίτυπα, τα οποία προαγοράζετε.


Προθεσμία υποβολής μέχρι και το τέλος Δεκεμβρίου 2014.

 

Στον 30ο Διαγωνισμό, υπήρξαν τελικά 923 έγκυρες συμμετοχές.
Οι Επιτροπές έκριναν με  πλήρη αυστηρότητα και απενεμήθησαν
σχετικώς λίγα Βραβεία, σε διάφορα είδη Λόγου και Τέχνης.

Στον Διαγωνισμό Βιβλίου 293 συμμετοχές.

Ευχαριστούμε που και αυτή τη χρονιά συμμετείχατε στον Διαγωνισμό μας
και ελπίζουμε να μας δώσετε την ευκαιρία να σας βραβεύσουμε και το επόμενο έτος.

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς,
Ντίνος Σ. Κουμπάτης
Πρόεδρος

 

ΧΡΟΝΟΓΡΑΦΗΜΑ  (15)
Βραβεία
Α΄ Παρασκευή Κοντομίχαλου  «Ψυχή στα χείλη»
Β΄ Σεβαστή Μαλάμου   «20 τ.μ.»
Γ΄ Εύη Μαραγκουδάκη  «Βυζάκια μέσα λοιπόν»
Έπαινοι
Α΄   Ελένη Ροδιά  «Κάθε ημέρα…».

ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΑ  (8)
Α΄ Φιλίτσα Πασσαλή «Το Φθινόπωρο και η ροδιά» 
Γ΄  Γιάννης Κωστής  «Στα χρόνια του παππού μου»  .

ΔΙΗΓΗΜΑ (17)
Α΄  Γιάννης Τσολακίδης  «Ημιτελής προσπάθεια»
Α΄ Αναστασία Ψαμάθη  «Η Συνάντηση»
Β΄ Ιορδάνης Κυριακίδης «Για ένα αλλιώτικο κόσμο»
Β΄ Ελένη Μανιωράκη – Ζωϊδάκη  «Η μαθήτρια του σπασμένου παραθύρου»
Γ΄ Βάσω Αποστολοπούλου – Αναστασίου  «Οι άντρες δεν κλαίνε…»
Γ΄ Μενέλαος Καρανδεινός «Μια καθημερινή μέρα»

ΜΙΚΡΟ ΔΙΗΓΗΜΑ (11)
Α΄ Δημήτρης Τούλιος  «Μονάχοι»
Α΄ Ευστάθιος Γαϊτανίδης  «Πατόκορφα»
Β΄ Αθανάσιος Πανέλας «Τριανταφυλλένιο συσσίτιο»
Γ΄ Κουτάντου Καλλιόπη  «Τα χελιδόνια δεν πετούν ποτέ μόνα τους»

ΑΦΗΓΗΜΑ  (7)
Βραβεία
Α΄ Πόπη Γερονυμάκη  «Καλό κατευόδιο»
Α΄  Ζανέττα Καλύβα-Παπαϊωάννου  «Μια ρομαντική ιστορία αγάπης»
Έπαινοι
Α΄ Μιράντα Τσαπάρη «Όπως πάντα»  .

ΜΙΚΡΟ ΑΦΗΓΗΜΑ (6)
Α΄ Σπύρος Α. Γεωργίου  «Το ιστιοφόρο»
Β΄ Σπύρος Γούλας  «Ο άντρας στο χιόνι»

ΠΕΖΟΓΡΑΦΗΜΑ (9)
Βραβεία
Α΄ Μαρία Πιερή-Στασινού  «Η δεύτερη ευκαιρία!!!»
Β΄  Βιβή Καλτσούνη  «Σταγόνες δυστυχίας αιχμάλωτες
σε επίπλαστη κανονικότητα»
Β΄ Κάκια Μπαχαράκη  Μακριά από την πατρίδα…»
Έπαινοι
Α΄  Νίκη Κορωναίου  « Το μπάχαλο»  .

ΜΙΚΡΟ ΠΕΖΟΓΡΑΦΗΜΑ (5)
Α΄ Φανή Κουντουριανού – Μανωλοπούλου  «Έγκλημα στην Ιερουσαλήμ»
Β΄ Γιάννης Λαιμοδέτης «Περιμένοντας»
Γ΄ thebook bits  «Στον ισημερινό μίας ιδιάζουσας ιστορίας ιχθύων»

ΔΟΚΙΜΙΟ (9)
Α΄ Σωτηρούλα Βασιλείου «Ο θείος φθόνος στον Ηρόδοτο»
Β΄ Αμαλία Πικρίδου –Λούκα «Ο Αδαμάντιος Κοραής
και το πνευματικό περιβάλλον της εποχής του»

ΜΙΚΡΟ ΔΟΚΙΜΙΟ (11)
Α΄ Νικόλαος Διακίδης «Δύνανται, σε εποχές κρίσης,
οι χαρισματικοί ηγέτες να δώσουν λύση στα προβλήματα των κοινωνιών;
Β΄ Γιάννης Λαιμοδέτης  «Ο θαυμαστός κόσμος του Ντίσνεϋ»
Έπαινοι
Α΄  Ελένη Σωτηροπούλου  « Περί ιστορικών»  .

ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΔΙΗΓΗΜΑ (4)
Βραβεία
Α΄  Παναγιώτα Κατσουλάρη  «Το Ζαγάρι»
΄Επαινοι
Α΄ Τασούλα Ιντζέ  «Γιατί έχασε η Μαρία» .

ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΗ ΑΦΗΓΗΣΗ (6)
Α΄ Εύη Μαραγκουδάκη  «Στο παλιό σφαγείο»
Β΄ Ρόζυ Κασπαριάν  «Τα γυαλισμένα μάτια»

ΠΑΡΑΜΥΘΙ (15)
Α΄ Μάγδα Ασημακοπούλου «Οι τέσσερις μάγισσες»
Β΄ Αθανασία Ρόβα «Η κλέφτρα κίσσα»
Γ΄  ψευδ. ΑΛΚΥΟΝΙΔΑ  «Μια Κατακόκκινη Ομπρέλα»

ΜΙΚΡΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ (6)
Α΄ Μιλτιάδης Ντόβας «Το αυγό του κόκορα»
Β΄ Ιωάννα Λούτσια  «Η super δύναμη από Α»

ΜΟΥΣΙΚΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ  (2)
Α΄ Ράνια Τσοχατζή  «Μια φορά κι ένα καιρό  …σ΄ ένα μουσικό χωριό»

ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ  (5)
Α΄ Ελένη Φασουλά  «Η κοιλιά-πέτρα»

ΠΑΙΔΙΚΟ ΑΦΗΓΗΜΑ  (7)
Α΄ Ευδοκία Ποιμενίδου – Χατζηδημητρίου  «Ο δράκος που έφαγε τα παραμύθια»
Β΄ Ηλίας Δ. Παπακωνσταντίνου  «Οι φίλοι δίνουν χαρά και ζωή»

ΘΕΑΤΡΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ  (7)
Β΄ Χρυσούλα Σαραντοπούλου – Παπαευαγγέλου  «Άπται παι λύχνον»

ΘΕΑΤΡΙΚΟΥ ΜΟΝΟΠΡΑΚΤΟΥ  (8)
Α΄  Καλλιόπη Κουτάντου  «Ζωντανός χαρταετός»
Γ΄  Αιμιλία Πικρίδου- Λούκα  «Άτιτλο»

ΘΕΑΤΡΙΚΟΥ ΜΟΝΟΛΟΓΟΥ (5)
Α΄  Γιάννης Σεϊτανίδη   «Ρέκβιεμ»
Γ΄   Μάριος Ασβός  «Τι θέλεις;»    .

ΘΕΑΤΡΟ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ (3)
Α΄  Γιάννης Οικονόμου «Η Ελάδα πάει φίνα!»  .
Β΄  Σταματίνα Κάνδυλα  «Αφραγκέξ  and the Κρίση»

ΘΕΑΤΡΟ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ (5)
Α΄  Σταματίνα (Τίνα) Βρεττάκη – Δάβου Αντίο, καλό μου Δημοτικό!

ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ (17)
Α΄ Καπαρδέλη Ευτυχία
Β΄ Πάνος Χαρέλιας.
Γ΄  Νόνη Τερζάκη.

ΝΟΥΒΕΛΑ (7)
Α΄  Ιορδάνης  Κυριακίδης  «Μισεμός και γιάγερμα»
Β΄  Φασουλάς Τροτσέλης  «Ο ξάπλας»
Γ΄  Δημήτριος Αντωνίου  «Το κομπολόϊ»

ΜΙΚΡΗ ΝΟΥΒΕΛΑ (6)
Α΄  Ευστάθιος Γαϊτανίδης «Το μυστικό της Μονής Αγίου Διονυσίου»

ΝΟΥΒΕΛΑ ΠΑΙΔΙΚΗ  (4)
Α΄  Στέλλα Αρβανίτη  «Το μυστικό της μπρασκογούρνας»
Β΄   Σούζη Γεωργίου  «¨Τώρα παιδιά!»  

ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ  (8)
Βραβεία
Α΄ Μαρία Μαλεγιαννάκη  «Μελαγχολία»
Β΄ Νίκη  Σκέλα « Όπως τότε…».
Γ΄ Ηλίας Δ. Παπακωνσταντίνου «Σε τούτο και σε κείνο τον τόπο»
Έπαινοι
Α΄ Πέτρος Οινιονόμου «Έλα ξανά».
Βραβεία
Α΄  Βαγγέλης Κατσούπης «Αποκάλυψη»
Α΄  Φάνυ Κουντουριανού – Μανωλοπούλου  «Οι πατριώτες»

ΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΟ ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ (4)
Α΄  Ευαγγελία –Αφροδίτη Μανουσάκη 
«Αυτήν την άνοιξη εάν δεν γίνεις πεταλούδα, χάθηκες…»

ΝΕΑΝΙΚΟ  ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ  (4)
Α΄ Αμαλία Πικρίδου - Λούκα «Ο Ιππότης της Ρόδου»

ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ (5)
Α΄ ψευδ. Κωνσταντίνος  «Ο άνθρωπος που γύρισε από τη Ρώμη»

ΠΕΖΟΤΡΑΓΟΥΔΟ  (5)
Α΄ Δήμητρα Τσεπεντζή  «Αστέρι της ζωής μου…»
Β΄ Γιώργος Γιαννούλης  «Όσα δεν έκανες»
Γ΄ Ξανθή Τσαπάρα  «Η ποίηση»

ΠΕΖΟΣ  ΣΤΙΧΟΣ  (4)
Α΄ Ηλίας Δ. Παπακωνσταντίνου «Κύτταρο»
Β΄ Νικόλαος Μπελιάς «Προσευχή με άρωμα χαμομήλι»

ΠΟΙΗΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥ  (8)
Βραβεία
Α΄ Κωνσταντίνος Ατταλιώτης «Ψάχνοντας το είναι μου»
Α΄ Ιωάννα Γκαμπλιά «Χωρισμός»
Β΄ Νεφέλη Νίκου – Χαλκιαδάκη «Ανεκπλήρωτος έρωτας»
Β΄ Γεωργία Ματίνα  «Το τραγούδι της Αμαρυλλίς»
Γ΄ Αγγελική Βεροπούλου  «Η μουσική χάθηκε»
Έπαινοι
Αντώνιος Ευθυμίου  «Το παιδί των φαναριών»

ΜΙΚΡΗ ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ  (11)
Α΄  Λευτέρης Καστρινάκης  «Άτιτλη»
Β΄   Φιλιώ Πασσαλή  «Επικίνδυνη ακροβασία»
Β΄   Ελένη Δολλόγλου  «Οι πΠροσωπίδες»

ΠΟΙΗΣΗ  ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑΣ  (9)
Α΄  Νίκος Αντωνόπουλος   « Τελευταία πράξη»
Α΄ Κωνσταντίνος Πολυδούρης  «Απολογισμός»
Β΄ Νικολέττα Μπακατσέλου  «Νοσταλγία»
Β΄ Μαρία Αυγερινού «Σιωπή και θλίψη»
Γ΄ Αγγελική Βεροπούλου «Μωβ λεβάντες»
Γ΄ Βασιλική Ζωγραφούδη «Ελεύθερη φυλακή»

ΠΟΙΗΤΙΚΟ ΕΙΔΟΣ: ΣΟΝΕΤΟ (6)
Βραβεία
Α΄ Χρήστος Κουκουσουρής «Σταθερή πορεία»
Έπαινοι
Α΄ Κώστας Σταύρου  «Προσμονή»   .

ΑΠΟΦΘΕΓΜΑΤΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ  (4)
Α΄ Ματίλντα Σκοτώρη  «Το σήμερα…»

ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ  (6)
Α΄ Νικόλαος Μπελιάς «Διαδρομή»
Β΄ Ρούλα Αυγερινού  «Κάθε ώρα»    .

ΠΟΙΗΣΗ ΣΤΟΧΑΣΜΟΥ (4)
Α΄  Δημήτριος Αντωνίου «Αθέατο παρελθόν»
Β΄   Ρούλα Αυγερινού   «Κι όμως, θυμάμαι!»      .

ΠΟΙΗΣΗ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑΣ  (7)
Α΄  Βασιλική Εργαζάκη  «Μελωδία Μουσών»
Β΄  Μαρία Θωμοπούλου «Αληθινό Παραμύθι»
Γ΄   Ειρήνη Πέτου  «Πάντα ψηλά»     .

ΠΟΙΗΣΗ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑΣ (4)
Α΄ Νικόλαος Μπέλιας «Απώλεια»

ΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟΨΕΩΝ (12)
Α΄ Μιλτιάδης Ντόβας  «Ματωμένα»
Β΄ Ειρήνη Σταυρή «Ζωής απόσταγμα»
Β΄  Σοφία Αγραπίδη «Ελευθερία»
Γ΄ Αθανάσιος Τρίψας  «Απόκοσμη πλάση της ψυχής»
Γ΄ Μαρία Λιβιεράτου  «Χλωμό παιδί»

ΠΟΙΗΣΗ ΙΔΕΩΝ (5)
Α΄ Σπύρος Βουδούρης  «Όταν το όριο παραβούμε…»
Β΄ Φωτεινή Γεωργαντάκη – Ψυχογιού  «Ψυχή ατελεύτητη»
Γ΄ Αθανάσιος Τρίψας  «Το δένδρο»

ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΠΟΙΗΤΙΚΗΣ ΕΚΦΡΑΣΗΣ  (9)
Α΄ Ανθή Αυγέρη  «Τ΄ άδικου η πόρνη»

ΑΝΕΝΤΑΚΤΗ ΠΟΙΗΣΗ  (14)
Α΄ Αλεξάνδρα Σωτηράκογλου «Σειρήνα»
Β΄ Αθανάσιος Τρίψας  «Ψυχών εντοιχισμοί»

ΦΙΛΕΙΡΗΝΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ (5)
Α΄ Χρυστάλλα Ελευθερίου  «Ειρήνη»

ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΤΡΙΛΟΓΙΑ  (3)
Α΄ Σοφία Μπεκιώτη  «Αλυσίδες-Ιφιγένεια-Οι Γραμμές των Καιρών»

ΠΟΙΗΣΗ ΓΛΩΣΣΙΚΟΥ ΙΔΙΟΜΑΤΙΣΜΟΥ  (5)
Α΄ Μαρία Γρυφάκη  «Κόρη στη βρύση επήγαινε»

ΠΟΙΗΣΗ ΝΟΣΤΑΛΓΙΑΣ (3)
Α΄ Κατερίνα Μακρή  «Βροχή»

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ  (4)
Α΄  Μενέλαος Καρανδεινός «Μαθήματα πολιτικής αγωγής…

ΠΑΡΑΙΝΕΤΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ  (9)
Βραβεία
Α΄  Θεόφιλος Γιαννόπουλος «Ο οίστρος της σιωπής»
Β΄  Παύλος Πολυχρονάκης «Ο πιο καλός γονιός…»
Β΄ Ηλίας Δ. Παπακωνσταντίνου «Προσαρμόσου στ΄ απροσάρμοστα»
Γ΄  Αικατερίνη Γαβαλά «Η φλόγα της Αγάπης»
Γ΄  Μαρία Νταλλή  «Η σιωπή»
Έπαινοι
Α΄ Ξανθή Τσαπάρα «Θυμοσοφία»

ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ  (15)
Βραβεία
Α΄ Κωνσταντίνος Ζέρβας  «Εκθειαστικό»
Β΄  Πέτρος Καπετάνιος  «Πατρίδα»  .
Έπαινοι
Α΄  Ζωή Κηπουρού   «Η Ιδέα»  .

ΜΕΓΑΛΗ  ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ
ΑΝΟΜΟΙΟΚΑΤΑΛΗΚΤΟΥ ΣΤΟΧΟΥ
(11)
Βραβεία
Α΄  de.stijl. de larte «Ό,τι μου υπαγορεύει η συνείδηση»
Β΄  ψευδ. ΙΩΝΙΚΟ «Άτιτλη»

ΜΕΓΑΛΗ  ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΛΥΡΙΚΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ (4)
Α΄ Ερασμία Τζώρα «Άτιτλη»

ΜΕΓΑΛΗ ΣΠΟΝΔΥΛΩΤΗ ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ (5)
Α΄ Νικόλαος Μυτάκης «Τα ακάνθινα του φίλου εαυτού»
Β΄ Νικολία Σαββοπούλου «Διατάραξη κοινής ησυχίας’
Γ΄ Αιμιλία Δρίμα «Άτιτλη»

ΜΕΓΑΛΗ  ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ
ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΠΟΙΗΤΙΚΗΣ ΕΚΦΡΑΣΗΣ
(4)
Α΄  Αλίς Πονηρού  «Άτιτλη»
Β΄  Γιώργος Γιαννούλης  «Διάλληλος τρόπος»

ΜΕΓΑΛΗ  ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΕΡΩΤΙΚΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ (11)
Α΄ Αναστασία παπαδάκη «Πυρφόρος Έρως»
Β΄ Ιωάννα Πολυδούρη «Άτιτλη»

ΜΕΓΑΛΗ  ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ
ΟΜΟΙΟΚΑΤΑΛΗΚΤΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ
(8)
Α΄ Ελένη Μανιωράκη – Ζωϊδάκη «Εωσφόρος λόγος»
Β΄  Μαρία Παπαπαναγιώτου «Στις σελίδες της ζωής»

ΜΕΓΑΛΗ  ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ
ΠΟΙΗΣΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥ
(5)
Α΄ Κατερίνα Ραμανδάνη  «Άτιτλη»
Β΄ Γεωργία Ψυχογιού – Ταστσόγλου «Ψίθυρος στο σκοτάδι»

ΜΕΓΑΛΗ  ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ
ΘΑΛΑΣΣΙΝΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ
(4)
Α΄ Κωνσταντίνος Σώκος «Άτιτλη»

ΜΙΚΡΗ ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ
ΕΡΩΤΙΚΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ
(8)
Α΄  Πόπη Γερωνυμάκη  «Άτιτλη»
Β΄ Βεατρίκη Μακρή  «Κλειδωμένος ουρανός»
Β΄ Αναστασία Δεουδέ  «Τα Ερωτόκλιτα»

ΜΙΚΡΗ ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ
ΑΝΟΜΟΙΟΚΑΤΑΛΗΚΤΟΥ ΣΤΙΧΟΥ
(5)
Α΄ Θεμιστοκλής Παναγιώτου  « Ταξίδι με το νου»

ΜΙΚΡΗ ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΓΟΝΕΪΚΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ (3)
Α΄ Φιλίτσα Πασσαλή «Πρωϊνή δροσιά»

ΜΙΚΡΗ ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ
ΕΛΛΗΝΟΕΜΦΟΡΟΥΜΕΝΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ
(3)
Α΄ Νίκος Αθανασάκος  «Επιγράμματα – μονογραφίες»

ΜΙΚΡΗ ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ «ΧΑΪ – ΚΟΥ» (8)
Α΄ Μιλτιάδης Ντόβας  «Ζουν»

ΜΙΚΡΗΣ ΠΟΙΗΤΙΚΗΣ ΣΥΛΛΟΓΗΣ  (7)
Α΄  Ευτυχία Καπαρδέλη  «Γόνιμη γη»
Β΄ Ιωάννης Κακαγιάννης «Άτιτλη»
Γ΄ Αθανασία Ροβά  «Βελούδινο ρουμπίνι»
Γ΄ Άννα Μετσάνη  «Όνειρό μου»

ΟΜΟΙΟΚΑΤΑΛΗΚΤΗ ΠΟΙΗΣΗ  (5)
Α΄  Λευτέρης  Μουφτόγλου «Ο πιστός φίλος»
Β΄  Ξανθή Τσαπάρα  «Τα τραγούδια της ζωής μας»
Γ΄  Γιώργος Γιαννούλης  «Ενύπνιο ad ininfinitum»

ΠΕΖΟΥ ΛΟΓΟΥ
Α΄ Εύα μαραγκουδάκη  «Ο αόρατος άνθρωπος»

ΕΛΛΗΝΟΕΜΦΟΡΟΥΜΕΝΗ ΠΟΙΗΣΗ  (17)
Βραβεία
Α΄  Γιώργος Γιαννούλης «Πανόραμα Δελφών ή Μνήμη τριών αδελφών»
Α΄ Αθανάσιος Τρίψας « Σ΄ αυτή τη γη γεννήθηκα»
Β΄  Ελένη Χαϊμάνη «Η μήτρα της γενιάς»
Γ΄  Βασιλεία Κοπάνα «Αρχαία λήθη»
Έπαινοι
Α΄ Βάσω Τριανταφυλλίδου – Κηπουρού «Είπαν»
Β΄ Σταματία Βρετάκη – Δάβα «Η Επιστροφή των Μαρμάρων»
Γ΄ Μενέλαο Καρανδεινός  « Η Ελλάδα στα πάνω της»

ΕΡΩΤΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ ΑΝΟΜΟΙΟΚΑΤΛΗΚΤΟΣ ΣΤΙΧΟΣ (21)
Βραβεία
Α΄ Φίλιππος Αγγελής «Το αυτόφωτο σκοτάδι των ματιών σου»
Β΄  Γιώργος Μπίφης «Ερεβοβασία»
Β΄  Καλλιόπη Κουτάντου  «Όσα δε ζήσαμε»
Γ΄  Λούλα Βάχλα  «Σκιές»
Γ΄  Σπύρος Γούλας « «Περί αφίξεων»
Έπαινοι
Α΄  Αγγελική Βεροπούλου  «Μαγικές γαλάζιες ομπρέλες»
Α΄  Μαριάννα Τεγογιάννη «Πεμπτουσία»
Β΄   Ξανθή Τσαπάρα «Είχα μια λέξη να σου πω»


ΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΛΗΣΜΟΝΗΤΕΣ ΠΑΤΡΙΔΕΣ (11)
Α΄ Φωτεινή Γεωργαντάκη Ψυχογιού  «Σμύρνη»
Β΄  Ελπίδα Μαρίνη «Πριγκιπόννησα»    .
Γ΄   Γιάννης Κούτης «Στο Καραχισάρ» 

ΠΕΖΟΣ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΑΛΗΣΜΟΝΗΤΕΣ ΠΑΤΡΙΔΕΣ (7)
ΑΦΗΓΗΜΑ ΑΝΑΜΝΗΣΩΝ
Α΄ Ιωάννα Μπαλαούρα  «Πατρίδα καρδιάς…»

ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ  (12)
Βραβεία
Α΄ Μενέλαος Καρανδεινός « «η Ελλάδα του σήμερα»
Β΄ Σταματίνα Βρετάκη – Δάβα « « Η Ιφιγένεια της Ενωμένης Ευρώπης»
Γ΄ Μαρία Ζωγράφου  «Ελλάδα μου, ξεχασμένη βασίλισσα»
Γ΄ Παπαγιάννης Παπαδέλης « Σαν κροταλούν τα σίδερα»
Έπαινοι
Α΄ Νεκτάριος Πολίτης «Λιβαδειά»
Β΄ Σταυρούλα Ζώνα «Ελλάδα»
Γ΄ Αθανάσιος Πανέλας «Η Πατρίδα»

ΠΟΙΗΣΗ ΑΥΤΟΔΙΑΘΕΣΗΣ (7)
Βραβεία
Α΄ Νικολέττα Μπακατσέλου «Το σώμα μου δικό τους»
Β΄ Βιβή Καλτσούνη «Η ταυτότητα του ήρωα»
Έπαινοι
Α΄ Νίκος Καρτερός  «Για όλους…»  .

ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ (14)
Βραβεία
Α΄ Αρετούσα Γιαννακού  « Ωδή στον Pablo Neuda»
Β΄  Ξανθή Τσαπάρα «Χορωδιακή φαντασία (Chorfantaasie)»
Έπαινοι
Α΄ Νίκος Καρτερός  «Έρωτας»

ΕΡΩΤΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ ΟΜΟΙΟΚΑΤΑΛΗΚΤΗ  (10)
Βραβεία
Α΄ Ζαννέτα Καλύβα – Παπαϊωάννου  «Αγάπη, ή φιλία;»
Β΄ Ηλίας Κατσάνος «Νυχτερινό»
Γ΄ Μαρία Νταλλή  «Ερωτικό»
Έπαινοι
Α΄ Παρασκευάς Παπανικολάου «Μαγευτική κοιλάδα»
Α΄ Μενέλαος Καραδεινός «Άρωμα αγάπης»
Β΄ Λευτέρης Μουφτόγλου «Η κοπελιά»

ΠΟΙΗΣΗ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑΣ (7)
Βραβεία
Α΄ Παναγιώτης Κουμπούρας  « Επώνυμο: Ελλάδα. Όνομα: Ελευθερία!»
Έπαινοι
Α΄ Σούλα Πιπίνη  « Γνωρίζομαι»

ΡΟΜΑΝΤΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ (6)
Α΄ Αθανάσιος Τρίψας «Απουσία»
Β΄ Ηλίας Κατσάνος «Ώρες»
Γ΄  Πόπη Αρωνιάδα «Μορφασμοί της Άνοιξης»

ΛΥΡΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ ΟΜΟΙΟΚΑΤΑΛΗΚΤΗ (7)
Α΄ Παναγιώτης Παπαδέλης « Η πεντάμορφη μιλά μ΄ ένα αστέρι»
Β΄ Αριάδνη Αγγέλου «Ελεγεία»
Γ΄ Μενέλαος Καρανδεινός «Ποίηση γένος θηλυκό»

ΛΥΡΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ ΑΝΟΜΟΙΟΚΑΤΑΛΗΚΤΗ ( 9)
Βραβεία
Α΄ Αθανάσιος Πατεράκης «Σκιές χρωμάτων»
Β΄ Χρήστος Κουκουσουρής «Να, έτσι απλά»
Γ΄  Μαρία Λιβιεράτου «Φως φωτός»
Γ΄  Ρούλα Τριανταφύλλου «Αυλαία»
Έπαινοι
Α΄ Ξανθή Τσαπάρα «Μια όμορφη κυρά»
Α΄  Σταματία Βρετάκη – Δάβα «Η αγάπη»

ΛΥΡΙΚΟΥ ΠΕΖΟΤΡΑΓΟΥΔΟΥ  (5)
Α΄  ψευδ. ΝΕΦΕΛΗ  «Το λιόγερμα»

ΠΟΙΗΣΗ  ΧΑΪ – ΚΟΥ (17)
Α΄  Μιλτιάδης Ντόβας  «Πιράνχας»
Β΄  Φοίβος Βραχινός «Εννιά Χάϊ-Κου»
Β΄  Γιώργος Γιαννούλης «Χαϊκού μοναξιάς»
Γ΄  Γιάννης Λαιμοδέτης «Το παράλογο»

ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΧΑΪ – ΚΟΥ
Α΄ Κατερίνα Ραμανδάνη  «Χαϊκού»

ΜΙΚΡΗ ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΧΑΪ – ΚΟΥ  (5)
Α΄  Χρήστος Κουκουσούρης  «Άτιτλο»
Β΄   de.stijl.de.larte «ΧΑΪΚΟΥ»

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ (16)
Βραβεία
Α΄ Μιλτιάδης Ντόβας  «Στον Άγιο Γεώργιο τον Νεομάρτυρα»
Β΄ Αθανάσιος Πανέλας «Στο φύλακα Άγγελό μου»
Γ΄  Σταυρούλα Ζώνα «Προσευχή- Δοξολογία στον Κύριο»
Έπαινοι
Α΄ Φωτεινή Γεωργαντάκη – Ψυχογιού «μεγάλα και θαυμαστά τα έργα Σου…»
Β΄ Μπαρμπαγιάννης  «Άγιος Πέτρος ο Αλεούτης»
Γ΄ bxadou «Προσευχή»

ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ (5)
Α΄ Αδαμαντία Αλατάρη – Οικονομοπούλου  «Άτιτλη»

ΣΑΤΙΡΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ (9)
Βραβεία
Α΄ Δημήτρης Τούλιος «Εμποδιστής της ίντσας»
Β΄ Μενέλαος Καρανδεινός «Περί μανιταριών»
Γ΄ Αικατερίνη Κροτοπούλου «Αντίδοτα»
Γ΄ Γιώργος Γιαννούλης «Αξονικός τομογράφος»
Έπαινοι
Α΄ Δέσποινα Καραπάνου «Δος ημίν όνειρο»
Α΄ Ελευθερία Κατσιφαράκη  « Σαν ασπρίσουν τα μαλλιά»
Β΄ Σταματία Βρεττάκη – Δάβα «Κρασί της λίστας Λαγκάρντ, παρακαλώ»
Γ΄ Περικλής Βλαδενίδης «Ελλάδα … στο πιάτο…»

ΣΑΤΙΡΙΚΟΥ ΠΟΙΗΤΙΚΟΥ ΔΙΑΛΟΓΟΥ  (5)
Α΄ Λευτέρης Μουφτόγλου «Της εποχής»
Β΄ Παύλος Πολυχρονάκης  «Ο πιο χρήσιμος»

ΜΕΓΑΛΗΣ ΠΟΙΗΤΙΚΗΣ ΣΥΛΛΟΓΗΣ
Α΄ Δημήτριος Μπούτος «Δικαίωμα στη Σάτιρα»

ΠΟΙΗΣΗ ΝΕΩΝ
ΜΙΚΡΗ ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ
  (5)
Α΄ Θωμαή Ραγιά  «Αποδημητικά»

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥ (4)
Β΄ Παναγιώτα Βασιλοπούλου  «Παιδιά(;)-στρατιώτες»

ΕΡΩΤΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ (8)
Γ΄ Ιωάννης Αριδάς «Αμετάπειστος ο έρωτας»

ΑΝΕΝΤΑΚΤΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ (7)
Β΄ Παναγιώτα Βασιλοπούλου  «Ορίζεται η Ποίηση;»

ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑΣ (3)
Α΄ ψευδ. ΝΕΦΕΛΗ  «Ανυπέρβλητη αξία»

ΕΛΛΗΝΟΕΜΦΟΡΟΥΜΕΝΗΣ (4)
Α΄ Γιώργος Γιαννούλης «ΠανόΠΟΙΗΣΗΣ
Α΄Ιωάννα Μπαλαούρα  «Αφιέρωμα στους αδικοχαμένους πρόσφυγες της Ελλάδας»

ΠΟΙΗΤΙΚΕΣ ΣΥΛΛΟΓΕΣ (5)
Γιαννης Τσολακιδης  Α΄ Μεγάλης Ποιητικής Συλλογής Προβληματισμού

ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΣΤΙΧΟΣ (8)
Α΄ Μενέλαος Καραδεινός «Έρεβος»
Β΄ Γιώργος Γιαννούλης «Τίμωνος φθόνος»
Γ΄ Φωτεινή Γεωργαντάκη ο Ψυχογιού «Εποχές»
Γ΄ Βασιλική Ζωγραφούδη «Το παιχνίδισμα της τύχης και της μοίρας»

ΠΟIΗΣΗ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ (11)
ΜΙΚΡΗΣ ΠΟΗΤΙΚΗΣ ΣΥΛΛΟΓΗΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ
Α΄ de.stijl.de l arte  «Άτιτλη»

ΜΕΓΑΛΗΣ ΠΟΙΗΤΙΚΗΣ ΣΥΛΛΟΓΗΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ (4)
Α΄ Ιωάννα Λούτσα « 24 ποιήματα για κάθε ώρα της ημέρας και ένα κρυφό πασπαρτού»
Β΄ Φιλιώ Πασσαλή «Η φυσαρμόνικα»

ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ  (7)
Α΄ Μιλτιάδης Ντόβας «Εικόνα»
Β΄ Ξανθή Τσαπάρα «Νεραϊδοχώρα»
Γ΄ de. Stijl. de larte  «Ο Αύγουστος»

ΓΟΝΕΪΚΗ ΠΟΙΗΣΗ (11)
Βραβεία
Α΄ Πολύβιος Πρόδρομος «Απολογία»
Α΄ Αγγελική Τσιλιγιάννη «Μητέρα Ελένη»
Β΄ Μαρία Λιβιεράτου «Παιδί μου»
Γ΄ Αθανάσιος Τρίψας «Σ΄ εκείνους που χρωστώ»
Έπαινοι
Α΄ bxadou «Κοριτσάκι μου»
Β΄  Μαρία Νταλλή «Της μάνας η ψυχή»
Γ΄ Ξανθή Τσαπάρα «Χωρίς όρους και υπογραφές»

ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ
ΕΛΑΙΟΓΡΑΦΙΑ  ΜΕ ΧΡΥΣΟ

Α΄ Κατερίνα Γαβαλά  «Αναδυόμενη»

ΕΛΑΙΟΓΡΑΦΙΑ (11)
Β΄ Ιουλία Στεργίου  «Άτιτλο»

ΑΚΟΥΑΡΕΛΑ ΣΕ ΚΑΜΒΑ
Α΄ Πέτρος Μπαρμπαγιάννης   «΄Αγγελος»

ΛΑΔΙ ΚΑΙ ΑΚΡΥΛΙΚΟ ΣΕ ΚΑΜΒΑ (5)
Α΄ Ελένη Ιωάννου Πορτραίτο

ΛΑΔΙ ΣΕ ΜΟΥΣΑΜΑ
Α΄’  Ειρήνη Δουκάκη  «Η ελπίδα που μπορεί να γεννηθεί μέσα από την κρίση»

ΑΚΡΙΛΙΚΟ ΣΕ ΚΑΜΒΑ  (6)
Β΄  Τάσος Μιχαηλίδης  «Νεοάστεγοι στη νυχτερινή Αθήνα»

ΑΚΡΙΛΙΚΟ  (3)
Β΄ Ιουλία Στεργίου  «Άτιτλο»

ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΑ  (4)
Β΄ Χρήστος Τσαγκάρης  «Άγιος Γεράσιμος»

ΧΩΡΙΣ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ (3)
Α΄ Διονύσιος Λιβιεράτος

ΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙΑ  (7)
ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ 
Α΄ Ευφροσύνη Ιριγόνη Παπακωνσταντίνου  «Το πουλί»
Β΄ Γιάννης Πέτρου «Η μαμά μου»
Γ΄  Νίκος Ραγιάς «οι φίλοι μου»   .

ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ  (21)
Βραβεία
Α΄ Απολλώνιος –Γεώργιος Μοσχολέας «Μικρός προσκυνητής στα Καλάβρυτα»
Β΄ Ορφέας Παπακωνσταντίνου  «Του Ήλιου τα φτερά»
Β΄ Κατερίνα Γαβαλάκη «Παραμελημένα παιδιά»
Γ΄ Αλεξία Μπράουν «Στεφάνι»
Έπαινοι
Α΄ Μιχάλης Οικονόμου « Καλημέρα»   .

ΠΟΙΗΣΗ ΕΦΗΒΩΝ (6)
ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ
Βραβεία
Α΄ Μάριος Βόντας  «Ο λαός σου Ελλάδα μου»
Β΄ Ανάργυρος Νεονάκης  « Ωραίες Κυριακές»  .
Έπαινοι
Α΄ Σούλα Ιακωβίδου « Ανοιξιάτικα»   .
Α΄ Χριστίνα Ζάτκα «Ουράνιοι Ρεμβασμοί»

ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ
- ΠΟΙΗΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥ
(6)
Α΄ Μαρία-Νεφέλη Μαρκοπουλιώτου  «Αναζητώντας το άϋλο του Νίκου Καζαντζάκη»                 

ΕΛΛΗΝΟΕΜΦΟΡΟΥΜΕΝΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ
Α΄  Νίκη Φαρμάκη «Η Ελλάδα που ονειρεύομαι»

ΠΟΙΗΣΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥ (7)
Α΄ Γεωργία Ισκάκη  «Παίδες εν λόγω»
Β΄ Ναταλία Παπαδοπούλου « Ανυπέρβλητη αξία»
Γ΄ Κωνσταντίνα Τζούβελη « Δυο παιδιά ζωγραφίζουν τον κόσμο»

ΠΟΙΗΣΗΣ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑΣ  (5)
Α΄ Χάρης Μπράουν «Καστανά μάτια»
Β΄  Σταυρούλα Νικολοπούλου «Ψάχνοντας τη χαμένη ελπίδα»
Γ΄  Νίκος Μελετίου ‘να αύριο…»     .
Γ΄  Αγγελική Τσίρη « «Ο καθρέφτης του παιδιού»

ΕΡΩΤΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ (11)
Βραβεία
Β΄ Ειρήνη Κολέτσου «Πρώτος καημός»    .
Γ΄  Σοφία Σιαμπάνη  «Θαλασσινό φιλί»  
Έπαινοι
Α΄  Αθανάσιος Καλαϊτζής « Η αγάπη»

ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ  (6)
Α΄ Γεωργία Τσαρίδου «Χίλιες χάρτινες ευχές»

ΕΙΔΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ
Χρήστος Τσαγκάρης για το σύνολο του υποβληθέντος έργου του
(Δοκίμιο, Σατιρική ποίηση, ποιητική μετάφραση από «Άμλετ»,
ελληνοεμφορούμενη ποίηση, ελεύθερο στίχο).

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΚΥΠΡΟ
ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ
  (4)
Α΄ Κωνσταντίνος Βολάκης  «Εις γην εναλίαν Κύπρον»

ΔΟΚΙΜΙΟ (3)
Β΄ Αμαλία Πικρίδου –Λούκα «Ο Αδαμάντιος Κοραής
και το πνευματικό περιβάλλον της εποχής του»

ΣΑΤΙΡΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ (8)
Α΄ Ευάγγελος Ντελής «Ο νεοδιόριστος καθηγητής»
Β΄ Κώστας Παπαϊωάννου  «Ο γερο-Διαμαντής»

ΜΙΚΡΟ ΑΦΗΓΗΜΑ (6)
Α΄ Αχιλλίνα Στυλιανού   «Ο ήρωας»
Β΄ Γιάννος Λαμπής  «Κυνηγός τ΄ ονείρου»

ΔΙΗΓΗΜΑ  (10)
Α΄  Χρυστάλλα Ελευθερίου  « Ο Γυρισμός»
Β΄ Μυρούλα Γ. Μαππούρα  «Χίλιες σιωπές και μια κραυγή»

ΠΟΙΗΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥ (5)
Α΄ Τάσος Μιχαηλίδης  «Οι προσδιορισμένοι»

ΕΥΘΥΜΟΓΡΑΦΗΜΑ (6)
Β΄ Κώστας Παπαϊωάννου

ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΜΟΝΟΠΡΑΚΤΟ  (3)
Α΄ Μιχάλης Νικολάου  «Γυναικείοι Συμβιβασμοί»

ΝΕΑΝΙΚΟ  ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ  (4)
Α΄  Ευάγγελος Ντελής  «Οδός Παγωνιών»
Β΄  Μαρία Χρήστου  «Νέα ζωή»   .

ΜΙΚΡΟ ΧΡΟΝΟΓΡΑΦΗΜΑ  (5)
Β΄ Κωνσταντίνος Βολάκης  «Για μια γυναίκα μόνη»

ΟΜΟΙΟΚΑΤΑΛΗΚΤΗ  ΠΟΙΗΣΗ (4)
Α΄ Ιφιγένεια Παπαϊωάννου «Θα ’παιρνα μισοφέγγαρο»

ΠΟΙΗΣΗ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑΣ  (3)
Α΄ Δημήτριος Γκόγκας  «Φόβος»

ΕΡΩΤΙΚΗ  ΠΟΙΗΣΗ  (7)
Α΄ Μυρούλα Γ. Μαππούρα  «Γένοιτο … μάτια μου»
Β΄ Κώστας Παπαϊωάννου  «Έλα κοντά μου»

ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ  (6)
Α΄ Γιάννος Λαμπής  «Παλίρροια»
Β΄  Πέτρος Τσερκέζης  «Για μια Πηνελόπη, για μια Ιθάκη»

ΜΙΚΡΗ ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ (4)
Α΄ Βαγγέλης Ντελής «Προφήτες»

ΔΙΗΓΗΜΑ (5)
Α΄ Σωτηρούλα Βασιλείου  «Φως εκ φωτός»
Γ΄ Ελπίδα Νεοφύτου  «Μπράβο σου πάλι…»   .               

ΠΕΖΟΓΡΑΦΗΜΑ (4)
Α΄ Πέτρος Τσερκέζης  «Τα φεγγάρια της Μαργαρίτας»

ΠΑΙΔΙΚΟ ΔΙΗΓΗΜΑ (3)
Α΄ Αμαλία Πικρίδου – Λούκα «Στην άκρη του ουράνιου τόξου»
Β΄  Ελπίδα Νεοφύτου  « Η θάλασσά μου, εσύ!»        .

ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ (5)
Βραβεία
Α΄ Ελένη Αντωνίου – Κωνσταντίνου  ««Ιστορίες του μικρού Αβγού»
Έπαινοι
Α΄  Μαρία Καραγιώργη  «Τα πρωτάκια»

ΠΑΙΔΙΚΗ ΝΟΥΒΕΛΑ  (3)
Α΄ Κώστας Παπαϊωάννου  «Το λάθος»

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΠΟΔΗΜΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ
ΝΟΥΒΕΛΑ
  (5)
Α΄ Θεμιστοκλής Κ. Ροδάκης  - Νότια Αφρική  «Δεν ήταν εκεί …αλλά ήταν εκεί»
Β΄ Μαρία Κούλη – Τορόντο «Η επιστροφή»  .

ΠΟΙΗΣΗ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑΣ (4)
Α΄  Βασιλική Τσαβαλία – Νέα Υόρκη   «Του Κλότσου και του Μπάτσου»

ΕΡΩΤΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ  (15)
Β΄ Αικατερίνη Καρυπίδου  - Γερμανία « Ωδή στον Έρωτα»

ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ  (3)
Α΄ Αικατερίνη Καρυπίδου  -Γερμανία  «Κραυγές»

ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ  ΣΤΙΧΟΣ (8)
Α΄  Βασιλική Τσαβαλία – Νέα Υόρκη   «Εθελοντικά θεατές…»

ΠΟΙΗΣΗ  ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥ (3)
Α΄  Βασιλική Τσαβαλία – Νέα Υόρκη   «Παιδικές Συλλογές…»

ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
ΜΟΥΣΙΚΗ ΔΩΜΑΤΙΟΥ
(3)
Α΄ Σαλβατόρε Μπέτσι  «Polichinelle»

ΜΟΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΠΙΑΝΟ (7)
Α΄  Νίκος Ευαγγέλου «Ο δεξιοτέχνης»   .
Β΄  Ελένη Ζύμου  «Ασκήσεις a quatre mains»  .

ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΣΥΝΘΕΣΗΣ (7)
Α΄ Μαρία –Χριστίνα Μητροπούλου   «Άτιτλο»

ΕΛΑΦΡΑΣ ΚΛΑΣΣΙΚΗΣ  ΜΟΥΣΙΚΗΣ – ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ  (6)
Α΄  Σωτήρης Δημητρακόπουλος  ««Το Μαγικό δάσος» - «Άγγελοι στη Γη»

ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΚΛΑΣΣΙΚΗΣ ΣΥΝΘΕΣΗΣ  (7)
Α΄ Ράνια Τσοχατζή  «Έξη μικρές μουσικές συνθέσεις»

ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΣΥΝΘΕΣΗΣ  (11)
Α΄ Βασίλης Σκανδάμης  «Αισθάνομαι πολύ καλά»

ΕΛΑΦΡΑΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ (7)
Α΄  Ελευθερία Σωτηροπούλου  «Θέλω»

ΕΛΑΦΡΟΛΑΪΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ (9)
Α΄ Γεωργία Κόμπου   «Ο ψαράς»

ΕΛΑΦΡΑΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ  (11)
Β΄  Βασίλης Σκανδάμης  «Του έρωτα σταλαγματιές»

*********************************************

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ  ΒΙΒΛΙΟΥ

Από τα 293  βιβλία* τα οποία ελάβαμε, αξιολογήσαμε και βραβεύουμε τα εξής:

*Μέσα σε παρένθεση αναφέρεται ο εκδοτικός οίκος.

 

  1. ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΠΛΟΥΜΑ  «Η Φωνή της Πεταλούδας « (Φίλντισι)
  2. ΗΛΙΑΣ Δ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ  «Πρόσθεσε αφαιρώντας ( Ημικύκλιο Α΄)
  3. ΝΕΝΑ ΦΙΛΟΥΣΗ «Ακτήμων» (Ακτίς)
  4. ΣΤΕΛΛΑ ΑΡΒΑΝΙΤΗ  «Το κυπαρίσι που έγερνε» (Χρυσαλίδα)
  5. ΑΛΙΣ ΠΟΝΗΡΟΥ  «Οι λέξεις μένουν»  (Αυτοέκδοση)
  6. ΒΑΣΩ ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΥ-ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ «Ψηφίδες» (Αυτοέκδοση)
  7. ΘΟΔΩΡΗΣ ΚΟΥΚΙΑΣ  «Το Νεκρό Ψάρι» (Πηγή)
  8. ΕΥΔΟΚΙΑ ΠΟΙΜΕΝΙΔΟΥ ΖΑΤΖΗΔΗΜΗΤΡΙΟΥ «Ένα μπουκέτο παραμύθια» (Αυτοέκδοση)
  9. ΜΗΛΕΒΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΟΥ  «Όμορφε μέρες» (Παρέξενες Μέρες)
  10. ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΝΕΟΦΥΤΟΥ  «Η τετραλογία της αγάπης» (Ακτίς)
  11. ΛΙΤΣΑ ΚΑΒΑΚΟΥ-ΣΤΡΑΤΗΓΟΥ «Ονειρικά ταξίδια» (Η Φωνή των Πειραιωτών)
  12. ΓΕΩΡΓΙΑ ΓΙΑΜΠΟΥΡΑΝΗ  «Σηκώνοντας το πέπλο… (Ηριδανός)
  13. ΜΑΡΙΑ ΠΟΠΚΙΩΣΗ  «Ασημένιες φωταψίες» (Αιγαίο-Βάρφη)
  14. ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ ΝΤΟΒΑΣ  «Εκ Βαθέων Ψίθυροι» (Ωρίωνας)
  15. ΠΑΡΘΕΝΑ ΤΣΟΚΤΟΥΡΙΔΟΥ  « Η καμπάνα του Πόντου χτυπάει στο Βέρμιο»
  16. ΜΕΛΛΩ ΑΓΟΡΙΤΣΗ-ΚΑΛΟΜΕΡΑ  «Ασίγαστες διαδρομές» (Ιωλκός)
  17. ΜΑΡΙΑ ΚΟΛΟΒΟΥ-ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗ «Ρα Ρόδα του Χρόνου» (Ωρίωνας)
  18. ΓΩΓΩ Θ. ΜΠΕΛΟΥΚΑ-ΣΠΑΝΟΥ  «Φίλτρο αγάπης και ονείρων» (Βεργίνα)
  19. ΜΑΡΙΝΑ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ «Ποίηση» (Λεξίτυπον)
  20. ΟΛΓΑ ΡΟΥΒΗΜ «Σταγόνες Στιγμής» (Ηλία Επιφανίου)
  21. ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΥΡΙΚΟΣ-ΕΡΓΑΣ  «Το μονόευρο» (Ακτίς)
  22. ΜΑΡΙΝΑ Γ. ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΗ «Το ποτάμι της αγάπης» (Ιωλκός)
  23. ΝΙΚΗ ΠΑΠΟΥΛΑΚΟΥ  «»Τα ακόρντα της καρδιάς» (Η Φωνή των Πειραιωτών)
  24. ΧΑΡΑ ΧΡΥΣΑΦΗ  «Ερωτικές Αντιφάσεις» (Ωρίωνας)
  25. ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΕΠ. ΒΕΡΡΟΠΟΥΛΟΥ  «Αντικατροπτισμοί» (Ιωλκός)
  26. ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΕΡΓΑΖΑΚΗ «Μικροί ναοί στο κύμα» (Μέγας Σείριος)
  27. ΓΕΩΡΓΙΟΣ Δ. ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ  «Το Γκέτο των Παθών» (Αυτοέκδοση)
  28. ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΚΟΥΛΕΝΤΙΑΝΟΣ  «Απόκρυφοι Λογισμοί» (Η Φωνή των Πειραιωτών)
  29. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΘΩΜΑ «Δροσοσταλίδα» (Ακτίς)
  30. ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΔΑΝΔΟΛΟΣ «Η χορεύτρια του Διαβόλου» (Ψυχογιός)
  31. ΔΑΝΑΗ ΠΑΠΑΣΤΡΑΤΟΥ « Στη Χίο με μια πυξίδα» (Ίδρυμα Γ. Κουτσοχέρα – Α. Στρέφη)
  32. ΜΑΡΙΑ ΚΟΝΤΑΛΗ «Κουπί στο νερό…» (Γαβριηλίδης)
  33. ΧΡΥΣΑΝΘΗ ΚΑΚΟΥΛΙΔΟΥ «Το Σώμα» (Περγαμηνή)
  34. ΧΡΥΣΟΥΛΑ ΠΑΠΑΕΥΑΓΓΕΛΟΥ  «Ονειροθυρίδα» (Σοκόλη-Κουλεδάκη)
  35. ΕΙΡΗΝΗ Ε. ΔΟΥΒΕΤΖΕΜΗ «Ένα παραμύθι γεμάτο αλήθειες» (Κονιδάρη)
  36. ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ ΝΤΟΒΑΣ «Αιχμαλωσία» (Ωρίωνας)
  37. ΜΑΡΙΑ Α. ΚΟΝΤΑΛΗ  «…Νερό στο κουπί» (Βεργίνα)
  38. ΠΟΤΗΣ ΚΑΤΡΑΚΗΣ «Το Ελληνικό Έπος του ’40 - ΄41» (Λεξίτυπον)
  39. ΣΠΥΡΟΣ Κ ΚΑΡΑΜΟΥΝΤΖΟΣ «Ζητείται Ποιητής» (Αργολιακή Αρχειακή Βιβλιοθήκη)
  40. ΚΩΣΤΑΣ ΧΕΛΜΟΣ «Ούτε η σιωπή είναι χρυσός» (Λεξίτυπον)
  41. ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΥ – ΖΑΛΩΝΗ  «Καθημερινά» (Βεργίνα)
  42. ΝΙΚΗ ΤΑΓΚΑΛΟΥ «Επανάσταση σιωπής» (Πηγή)
  43. ΓΙΩΡΓΟΣ Ι. ΜΠΟΤΗΣ  «Γεύση Αιωνιότητας» (Βεργίνα)
  44. ΚΩΣΤΑΣ ΧΕΛΜΟΣ  «Φως εκ φωτός» (Λεξίτυπον)
  45. ΝΙΜΙΤΕΡ ΠΟΓΙΑΝΑΚΟΥ  «Το δάσος κινείται τ΄ απόβραδο» (Αιολικά Γράμματα)
  46. ΑΝΔΡΕΑΣ ΤΙΜΟΘΕΟΥ ‘Τα Άνθη του Φωτός» (Αρμίδα)
  47. ΛΕΝΑ ΦΑΤΟΥΡΟΥ «Του έρωτα και της ζωής» (Βεργίνα)
  48. ΑΛΚΗΣ ΠΑΠΑΝΤΩΝΙΟΥ  «Αλγοδοχείο» (Ιωλκός)
  49. ΒΑΣΩ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΟΥ – ΚΗΠΟΥΡΓΟΥ «Το κατά Μάρκον Ευαγγέλιον»  (Ηλίανθος)
  50. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΤΕΦΑΝΑΚΗΣ «Άρια ο κόσμος από την αρχή»  (Ψυχογιός)
  51. ΚΑΙΤΗ ΜΑΝΩΛΟΠΟΥΛΟΥ  «Ο αθέριστος Ιούνης» (Βεργίνα)
  52. ΠΟΤΗΣ ΚΑΤΡΑΚΗΣ  «Επική Ποίηση» (Λεξίτυπον)
  53. ΜΑΡΩ ΒΑΜΒΟΥΝΑΚΗ  «Γενέθλια ξανά» (Ψυχογιός)
  54. ΠΟΤΗΣ ΚΑΤΡΑΚΗΣ  «Μελέτες και Δοκίμια» (Λεξίτυπον)
επιστροφή στην αρχική μας σελίδα